Nyheter

IFK Värnamo förstärker damstaben med Owen Southgate

PUBLICERAD 28 DECEMBER 2021

IFK VÄRNAMO FÖRSTÄRKER DAMSTABEN

IFK Värnamo förstärker ledarstaben på damsidan med Owen Southgate. Utöver sin roll i damlaget kommer Owen att axla ansvaret som sportchef för dam i klubben. Han kommer också att ingå i teamet som utbildar ungdomarna på gymnasiets NIU-utbildning.

Owen Southgate är, förutom en meriterad tränare och utbildare, också grundare till NYFA Sweden, en organisation som arbetar för att främja internationella utbyten mellan idrottande ungdomar och deras studier. IFK Värnamo kommer att arbeta nära NYFA Sweden i syfte att skapa goda möjligheter för internationella spelare att träna i vår klubb samtidigt som deras studier pågår, samt möjligheter för våra spelare att spela och studera utomlands.

Vi hälsar Owen och NYFA Sweden välkomna till oss och ser fram emot ett utvecklande samarbete för våra damer.