Nyheter

Angående Finnvedsvallen

PUBLICERAD 21 FEBRUARI 2025

Angående Finnvedsvallen

Efter gårdagens besked om att Finnvedsvallen inte godkänns för spel med de föreslagna åtgärderna säsongen 2025 har arbetet med att hitta en lösning för föreningen varit intensivt. Tillsammans med Svenska Fotbollsförbundet, Svensk Elitfotboll och Värnamo kommun har vi bestämt att arbetet för att iordningsställa Finnvedsvallen enligt förbundets krav ska göras omedelbart. I tät dialog med förbundet och SEF ska vi tillsammans se till att säsongen startar och genomförs i Värnamo. Tiden är knapp och åtgärderna stora, men vi är alla överens om att det ska gå.

I stora drag handlar det om att utöka antalet sittplatser från 1000 till 3000, bygga nya ytor för hospitality och säkerställa att belysningen håller Allsvenska krav. Utöver detta, några mindre åtgärder som berör omklädningsrum, pressläktare och andra ytor. Detta medför i sin tur att utrymningsplaner, högtalarsystem och försäljningsytor också måste uppgraderas till nya förutsättningar.

Varför har vi inte gjort detta tidigare? IFK Värnamo delar Finnvedsvallen med en friidrottsförening, Wernamo sportklubb, som också har sin verksamhet där. En förening som liksom vi, bedriver barn- och ungdomsverksamhet och som vi har ett gott samarbete med. IFK Värnamo har i likhet med Värnamo kommun velat få det att fungera med båda föreningarna på Vallen, men tyvärr innebär gårdagens besked att det inte längre är möjligt. IFK Värnamo är måna om all idrott och hoppas att Värnamo kommun stöttar WSK på bästa sätt. De, liksom vi, driver arbetet framåt med sin egna idrott i fokus, något som inte utesluter att våra föreningars samarbete fortsätter vara gott.

Är det naivt att tro att det går? Vi verkar i en företagarbygd där Gnosjöandan råder. Tillsammans löser vi allt och vi vågar tänka utmanade lösningar och alternativ. Vi är dessutom en idrottsförening, vi ska vinna varje match. Det här är en tuff sådan, men vi tänker göra vad vi kan för att lösa detta i samverkan med alla inblandade och tillgängliga.

Än en gång tackar vi för allt stöd som visas oss! Våra inboxar fylls med stöttande meddelanden och erbjudanden om hjälp. Det är fint och uppskattat. Vi önskar i detta läge att ni framför allt stöttar de som imorgon tar sig an Degerfors IF på hemmaplan och Växjö DFF på bortaplan, samt alla våra barn och ledare som varje vecka tränar på för att hela tiden bli bättre. Våra spelare och vår fotboll ska i alla lägen ha största fokus.

På vårt årsmöte på Vandalorum, måndag kl. 18.30 (Fika och konstvandring 17.30), kommer vi att ge mer detaljerad information om arbetet på vallen. Ni kommer också att kunna slänga av en prat med våra dam- och herrspelare som är på plats.

Tack för stödet och välkomna!