Nyheter

En seger i huvudstaden och en förlust i Göteborg

PUBLICERAD 6 OKTOBER 2025

En seger i huvudstaden och en förlust i Göteborg

Damlaget åkte igår till Göteborg för en match mot Örgryte IS - Herrlaget åkte istället till Stockholm för en match mot AIK på nationalarenan.

HERR

IFK Värnamo stod för en stark prestation på Strawberry Arena och besegrade AIK med 3–2 efter en händelserik match.

Värnamo fick en riktig drömstart i Stockholm. Redan under den första halvtimmen chockade Värnamo hemmalaget genom att göra tre mål inom loppet av tolv minuter. IFK var det bästa laget på planen i första halvlek och gick på halvtidsvila, med en tremålsledning.

I den andra halvleken tryckte AIK på för en vändning och fick till två reduceringsmål, men Värnamo stod emot trycket. En skön trepoängare följde med hem till Värnamo. Stort tack till er som stöttade oss på nationalarenan!

15' 0 - 1 Mål Mohammed (Liimatta)

19' 0 - 2 Mål Liimatta (Björnström)

27' 0 - 3 Mål Alsalkhadi (Björnström)

Nästa match spelas hemma mot Brommapojkarna den 19 oktober, du köper din biljett HÄR

DAM

Damlaget åkte till Göteborg för att studsa tillbaka ifrån förra helgens uddamålsförlust mot Helsingborg - tyvärr blev det en ny uddamålsförlust.

Örgryte öppnade målskytten i den 45:e minuten. Men Värnamo kunde kvittera redan i minut 51, genom Matilda Nivard. Efter Värnamo stod för de flesta målchanserna efter kvitteringen och hade lägen att avgöra. Tyvärr fick Örgryte en straff i slutet av matchen som de också satte i mål.

Matchen slutade med förlust 2-1.

Nästa match spelas på lördag borta mot IFÖ Bromölla IF.