Nyheter

Viktor Claesson kommer hem!

PUBLICERAD 16 JANUARI 2026

Viktor Claesson kommer hem!

IFK Värnamo är väldigt glada över att kunna välkomna hem Viktor Claesson till klubben. Med IFK Värnamo som moderklubb återvänder han sommaren 2026, efter 14 år.

Viktor Claesson började sin fotbollskarriär i IFK Värnamos ungdomslag och tog sig genom alla led upp till seniorlaget. Där var han var med i uppflyttningen från div 1 till Superettan under säsongen 2010, då var Viktor 18 år. Viktor blev kvar även under säsongen 2011, där startade han i 29 av 30 matcher och stod för 13 mål och 8 assist. Han var dessutom den som gjorde IFK Värnamos första mål i Superettan.

"Då var det nästan otänkbart att IFK kunde spela i Superettan och efter det har allt bara byggts på, med fyra säsonger i Allsvenskan. Det har varit helt otroligt att ha följt detta vid sidan av. Jag vill såklart kunna hjälpa till, när jag kommer tillbaka, att få upp IFK till finrummet igen." - Viktor Claesson

Efter säsongen 2011 lämnade Viktor moderklubben för spel i Allsvenskan med IF Elfsborg. Redan under sin första säsong i Borås blev han svensk mästare med Elfsborg. Viktor blev Elfsborg trogen i fem säsonger och noterades under tiden för 38 mål i tävlingssammanhang.

Efter åren i Allsvenskan väntade ett utlandsäventyr i den ryska högstaligan med Krasnodar, där Viktor spelade fram till början av 2022. Under tiden i Ryssland etablerade han sig också i det svenska landslaget. Han stod bland annat för två mål när Sverige besegrade de regerande Europamästarna Portugal på bortaplan. Viktor var även en del av laget som slog EM-finalisterna Frankrike på hemmaplan samt den klassiska VM-playoff-segern mot Italien, som tog Sverige till VM 2018.

I VM 2018 startade Viktor samtliga matcher och var en av Sveriges mest framstående spelare under mästerskapet, som slutade med kvartsfinal. Totalt har det blivit 74 A-landskamper och 15 mål i den svenska landslagströjan.

Sen Viktor lämnade Ryssland och Krasnodar har han spelat för FC Köpenhamn i danska högstaligan. Där har han blivit dansk mästare två gånger, vunnit cupen två gånger och fått spela Champions League. Viktor tillhör FC Köpenhamn till i sommar - efter det kommer han hem till Värnamo.

"Det största målet när jag kommer hem är som sagt att få tillbaka IFK till Allsvenskan och hjälpa klubben som fostrat mig. Jag har själv inte fått uppleva att spela i Allsvenskan med Värnamo, så det hade varit en dröm för mig att få göra det med min moderklubb. Samtidigt vet jag att Superettan inte är en lätt serie, så det gäller verkligen att allt klaffar." - Viktor Claesson

Avtalet med Viktor är skrivet på 3 och ett halvt år.

"Självklart känns det väldigt bra att han väljer att vända hem till Värnamo. Som med flera andra spelare som varit här tidigare så försöker vi upprätthålla en bra dialog, så har det även varit med Viktor. Efter jul och nyårshelgerna har vi haft en allt tätare dialog och det känns riktigt bra att vi nu har hittat en totallösning för Viktor. Vi ser fram emot hans ankomst när det är dags fram tills dess önskar vi Viktor och FCK lycka till framöver." - Jörgen Petersson, sportchef