
PUBLICERAD 20 MARS 2026
PUBLIKINFORMATION INFÖR MATCHEN MOT ÖREBRO SK
Nu på lördag är det dags för försäsongens sista hemmamatch innan Superettan drar igång då Örebro SK kommer på besök. Matchen spelas på Ljussevekas konstgräsplan klockan 15.00 och kan du ej vara på plats så sänds matchen på Värnamo Nyheter.
Entré och biljetter
Under samtliga försäsongsmatcher för herrarna är entréavgiften 80 kr. Biljett köps på plats och det är endast Swish som gäller vid betalning. För alla under 18 gäller fri entré.
Hemmasupportrar hänvisas till entrén vid cykelvägen från Finnvedsvallen, på motsatt sida från parkeringen vid konstgräsplanen. Bortasupportrar använder entrén vid parkeringen nere vid konstgräsplanen.
Inne på arenan finns toaletter både på hemmasupportrarnas sida och bortasupportrarna. Observera att om du lämnar arenan innan matchen är slut så kommer du inte in på arenan igen.
Kiosk och försäljning av supporterprylar
Kiosken kommer att vara öppen under matchen där det finns bland annat korv, godis och dryck till försäljning. Alla medlemmar får dessutom gratis kaffe i kiosken. Utöver detta kommer även supporterprylar att säljas inne på anläggningen.
Parkering
Det är ej tillåtet att parkera på parkeringen nere vid konstgräsplanen utan den är enbart till för supporterbussar från bortapubliken. Vi hänvisar istället till parkeringen på bilden nedanför.

Som sagt så är detta den sista försäsongsmatcher på hemmaplan så passa på att dra dig ner till Ljussevekas konstgräsplan och heja fram herrarna innan hemmapremiären i Superettan mot GIF Sundsvall den 14 april. Biljetter till hemmapremiären hittar ni här