Nyheter

Välkommen Hugo Andersson Mella!

PUBLICERAD 16 JULI 2026

Hugo Andersson Mella ansluter till IFK Värnamo.

IFK Värnamo har kommit överens med IK Sirius om ett Fotbollsutvecklande Föreningssamarbete gällande Hugo Andersson Mella. Avtalet innebär att den 19-årige mittfältaren ansluter till IFK Värnamo på lån 2026.

Trots sin unga ålder har Hugo Mella redan hunnit debutera i Allsvenskan med IK Sirius, vilket skedde när han som 17-åring i april 2024 fick hoppa in mot Halmstad BK. Han har dessutom representerat Sverige på ungdomslandslagsnivå. Nu fortsätter utvecklingen i IFK Värnamo genom ett Fotbollsutvecklande Föreningssamarbete mellan klubbarna.

Jörgen Petersson, sportchef IFK Värnamo:

– Hugo är en ung och spännande spelare med stor utvecklingspotential. Han har visat fina kvaliteter i Sirius och vi ser fram emot att ge honom en miljö där han kan ta nästa steg i sin utveckling samtidigt som han bidrar till vår verksamhet.

Hugo Andersson Mella:

– Det är jätteskönt att allt är på plats, jag ser verkligen fram emot att lära känna gruppen och komma in spelsättet. Nu vill jag komma in med energi till laget och vi ska tillsammans plocka så många poäng som det bara går nu andra halvan av säsongen.

Fakta

Namn: Hugo Andersson Mella

Född: 2007

Position: Offensiv mittfältare/forward

Tröjnummer: 8

Moderklubb: Danmarks IF

Senaste klubb: IK Sirius